Skorzystaj z bezpłatnej pomocy żywnościowej w ramach Funduszy Europejskich Na Pomoc ŻywnościowąNa terenie całej Polski rusza największy program wsparcia żywnościowego dla osób potrzebujących: Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027.
W Elblągu jest on realizowany przez Stowarzyszenie „PAJDKA” oraz Stowarzyszenie Integracyjne „RAZEM” we współpracy z Bankiem Żywności w Elblągu.
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające ustawowe kryteria, których dochód nie przekracza 2 056,40 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 590,00 PLN dla osoby w rodzinie.
W tym roku Banki Żywności przekażą wszystkim współpracującym organizacjom 21.000 ton żywności. W ten sposób w tym roku wsparcie trafi do ponad 644 000 osób. Ta pomoc przełoży się na około
2 000 000 paczek żywnościowych i około 700 000 posiłków, które trafią bezpośrednio do osób najbardziej potrzebujących
Do uzyskania pomocy potrzebne jest skierowanie z Ośrodka Pomocy Społecznej ,tłumaczy Beata Ciepła, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności .Ten program jest niezwykle ważnym krokiem w walce z problemem niedożywienia i ubóstwa w Polsce. Dzięki Funduszom Europejskim na Pomoc Żywnościową możemy skuteczniej przekazywać bezpłatną pomoc żywnościową.
Drugim elementem działań, związanych z programem „Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową” są działania towarzyszące różnego rodzaju warsztaty grupowe i konsultacje indywidualne. Celem działań towarzyszących jest edukacja i integracja osób korzystających z bezpłatnej pomocy żywnościowej. W ramach działań zaplanowanych na 2024 roku odbędzie się około 5000 aktywności, w których weźmie udział aż 60 000 osób.
Więcej informacji na temat programu Fundusze Europejskie Na Pomoc Żywnościową 2021-2027 jest dostępnych na stronie: https://fepz.bankizywnosci.pl
lub Bank Żywności w Elblągu mail: bzelblag@wp.pl tel. 556486611
Harmonogram wydawania paczek żywnościowych w lipcu 24
Pierwsze paczki żywnościowe z programu FEBŻ Podprogram 23 wydawane będą w dniach 01 – 03.07.2024, w kolejności alfabetycznej:
A, B, C, Ć, D,E,F,G,H,I,J – 1 lipca
K,L,Ł,M,N,O,P – 2 lipca
R,S,Ś,T,U,W,Z,Ź,Ż,V,Y – 3 lipca
Paczki wydajemy w godzinach 9.00 – 13,30, z przerwą od 11.00 do 11.20.
Zmiana w Wytycznych MRPiPS dotycząca kryterium dochodowego – Podprogram 2023
12 lutego 2024 r. IZ zatwierdziła Wytyczne na Podprogram 2023 w ramach Programu Fundusz Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 – w wersji ujednoliconej.
Najistotniejsza zmiana to podwyższenie kryterium dochodowego do 265% kryterium ustawowego .
Nowe kryteria wynoszą odpowiednio:
– dla osoby samotnie gospodarującej – 2 056,40 zł
– dla osoby w rodzinie – 1 590 zł
W przypadku osób już zakwalifikowanych do Podprogramu 2023 przed 12 lutego 2024 r., nie jest wymagane wydanie nowego skierowania.
Bank Żywności w Elblągu jako Organizacja Partnerska Regionalna [OPR], który razem z Federacją Polskich Banków Żywności [OPO] oraz współpracującymi Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi [OPL] odpowiada za dystrybucję artykułów spożywczych i działania towarzyszące w ramach Programu Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027 Podprogram 2023, który jest współfinasowany z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.
Cel programu:
przeciwdziałanie deprywacji materialnej przez udzielanie pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym oraz zapewnienie działań towarzyszących, mających na celu wspieranie ich włączenia społecznego.
Zadania i działania realizowane w programie:
Organizacja i koordynacja sieci dystrybucji pomocy żywnościowej składającej się z organizacji partnerskich regionalnych i lokalnych;
Racjonalne zagospodarowanie artykułów spożywczych otrzymanych z OPR oraz z innych źródeł, na potrzeby udzielania pomocy żywnościowej osobom najbardziej potrzebującym;
Bezpłatne przekazanie artykułów spożywczych osobom potrzebującym (ubogim, rodzinom wielodzietnym, osobom w kryzysie bezdomności, migrantom – zgodnie z art. 7 Ustawy o pomocy społecznej), zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej przez Ośrodek Pomocy Społecznej;
Prowadzenie działań w ramach środków towarzyszących wśród osób najbardziej potrzebujących, zakwalifikowanych do objęcia pomocą żywnościową, mających na celu ich włączenie społeczne;
Przeciwdziałanie marnowaniu żywności poprzez udostępnianie osobom zakwalifikowanym do otrzymania pomocy żywnościowej zgodnie z zasadami Programu dodatkowej żywności pochodzącej z darowizn.
Więcej na temat uzyskania pomocy żywnościowej i możliwości uczestnictwa w działaniach towarzyszących na stronie: www.fepz.bankizywnosci.pl
W ramach FEPŻ realizowanego w roku kalendarzowym 2024, Bank Żywności planuje dystrybucję 392 ton żywności do ok. 11500 osób potrzebujących z województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Bezpośrednią dystrybucję żywności będą wspierały organizacje partnerskie lokalne:
Z pomocy żywnościowej mogą skorzystać osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza kryterium dochodowego wskazanego przez Instytucję Zarządzającą.
zmniejszenie deprywacji materialnej osób najbardziej potrzebujących oraz ich włączenie społeczne poprzez realizację działań towarzyszących, takich jak: warsztaty edukacyjne oraz doradztwo indywidualne w zakresie dietetyki, prowadzenia gospodarstwa domowego oraz integracji społecznej.
Wartość projektu: zostanie podana w chwili podpisania umowy z IP.
Wysokość wkładu Funduszy Europejskich: zostanie podana w chwili podpisania umowy z IP.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie
Skargi dotyczące sposobu realizacji programu oraz dystrybucji artykułów spożywczych można składać do Federacji Polskich Banków Żyzności na adres e-mail: fepz@bankizywnosci.pl lub do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Więcej informacji o programie oraz sposobie jego realizacji na stronie internetowej www.fepz.bankizywnosci.pl
oraz na Mediach Społecznościowych Federacji Polskich Banków Żywności:
CELEM PROGRAMU jest zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie:
maj 2024 r. do listopad 2024 r.___________________________
Pomoc żywnościowa dystrybuowana jest przez Bank Żywności w Elblągu do (OPL), który przekazuje żywność bezpośrednio do osób potrzebujących w województwie warmińsko-mazurskim i pomorskim.
Kryteria kwalifikowalności osób do statusu osoby najbardziej potrzebującej
Pomocą żywnościową w Programie mogą być objęte osoby i rodziny znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, spełniające kryteria określone w art. 7 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2023 poz. 901 i 1693) i których dochód nie przekracza 235% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej,
1 823,60 PLN dla osoby samotnie gospodarującej i 1 410,00 PLN dla osoby w rodzinie.
DZIAŁANIA TOWARZYSZĄCE:
Działania realizowane przez Bank Żywności na rzecz podopiecznych (OPL).
warsztaty kulinarne;
warsztaty edukacji ekonomicznej;
warsztaty dietetyczne;
warsztaty niemarnowania żywności;
inne działania o charakterze indywidualnym i zbiorowym charakterze akcyjnym lub cyklicznym, mające na celu włączenie społeczne najbardziej potrzebujących.
Zestaw na Podprogram 2023 dla jednego odbiorcy końcowego obejmujeartykuły spożywcze w łącznej ilości
około 34 kg:
1)Artykuły warzywne i owocowe
– Groszek z marchewką
– Koncentrat pomidorowy,
-Dżem truskawkowy
2) Artykuły skrobiowe
– Makaron jajeczny świderki
– Mąka pszenna,
– Kasza jęczmienna
– Płatki owsiane
– Herbatniki maślane
– Kawa zbożowa rozpuszczalna
3) Artykuły mleczne
– mleko UHT
– Ser podpuszczkowy dojrzewający
4) Artykuły mięsne
– Szynka wieprzowa mielona,
– Szynka drobiowa
– Pasztet wieprzowy
– Szprot w oleju.
5) Cukier
– Cukier biały
6) Tłuszcze
– Olej rzepakowy
7) Dania gotowe
– Fasolka po bretońsku.
Linki do strony internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej dedykowanej dla Programu. Zainteresowane osoby mogą zapoznać się ze szczegółami:
Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Bezdomnych i Potrzebujących „Od nowa…” w Elblągu
ul. Nowodworska 49 82-300 Elbląg
556256281
PODPROGRAM 2021 PLUS – efekty
Bank Żywności w Elblągu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2021 PLUS współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie maj 2023 r.- wrzesień 2023 r.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (powidła śliwkowe);
skrobiowe (makaron jajeczny)
mleczne (mleko UHT),
mięsne (szynka wieprzowa mielona,),
cukier (cukier biały),
tłuszcze (olej rzepakowy),
Pomoc żywnościowa trafiła do 7479 osób znajdujących się w trudnej sytuacji
życiowej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
110,184 ton żywności;
13732 paczki żywnościowe,
23351 posiłków.
W ramach Podprogramu 2021 PLUS realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej.
W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 21warsztatów edukacyjnych,
w których wzięły 149 osób.
Rodzaje warsztatów:
Edukacji ekonomicznej -6 spotkań dla 47 uczestników
Dietetyczno – żywieniowych -4 spotkania dla 28 uczestników
Kulinarne – 5 spotkań dla 29 uczestników
Niemarnowania żywności -6 spotkań dla 45 uczestników
PODPROGRAM 2021 – efekty
(OPR) Bank Żywności w Elblągu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2021 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2021 r. – październik 2022 r.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, powidła śliwkowe);
skrobiowe (makaron jajeczny)
mleczne (mleko UHT),
mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, filet z makreli w oleju),
cukier (cukier biały),
tłuszcze (olej rzepakowy),
Pomoc żywnościowa trafiła do 12 183 osób znajdujących się w trudnej sytuacji
życiowej z terenu województwa
warmińsko-mazurskiego i pomorskiego
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
253,972 ton żywności;
47 465 paczek żywnościowych;
28 799 posiłków;
W ramach Podprogramu 2021 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 40 warsztatów edukacyjnych,
w których wzięły 506 osób.
Rodzaje warsztatów:
Edukacji ekonomicznej -15 spotkań dla 69 uczestników
Dietetyczno – żywieniowe – 5 spotkań dla 69 uczestników
Kulinarne – 9 spotkań dla 132 uczestników
Niemarnowania żywności – 11 spotkań dla 184 uczestników
PODPROGRAM 2020 – efekty
Bank Żywności w Elblągu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2020 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2020 r. – październik 2021 r.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, mus jabłkowy, powidła śliwkowe);
Pomoc żywnościowa trafiła do 10654osób znajdujących się w trudnej sytuacji
życiowej z terenu województwa
warmińsko-mazurskiego i pomorskiego
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
495,8245 ton żywności;
68499 paczek żywnościowych;
52004 posiłków;
W ramach Podprogramu 2020 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 75 warsztatów edukacyjnych,
w których wzięły 764 osoby
Rodzaje warsztatów:
Edukacji ekonomicznej – 29 spotkań dla 168 uczestników
Dietetyczno – żywieniowe – 10 spotkań dla 56 uczestników
Kulinarne – 26 spotkań dla 491 uczestników
Niemarnowania żywności – 10 spotkań dla 49 uczestników
PODPROGRAM 2019 – efekty
Bank Żywności w Elblągu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie grudzień 2019 – wrzesień 2020.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, sok jabłkowy, powidła śliwkowe);
mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
mięsne (szynka drobiowa, pasztet wieprzowy, filet z makreli w oleju),
cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
tłuszcze (olej rzepakowy),
dania gotowe (gołąbki w sosie pomidorowym).
Współpracowaliśmy z 15 Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Pomoc żywnościowa trafiła do 11255 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego i pomorskiego.
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
– 602 573,5 ton żywności;
– 75 855 paczek żywnościowych;
– 40 535 posiłków;
W ramach Podprogramu 2019 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 75 warsztatów edukacyjnych, w których wzięły udział 591 osoby
Rodzaje warsztatów:
edukacji finansowej – 30 spotkań dla 283 uczestników
żywieniowo dietetycznych – 5 spotkań dla 44 uczestników
niemarnowania żywności – 10 spotkań dla 72 uczestników
warsztaty kulinarne – 30 spotkań dla 192 uczestników
PODPROGRAM 2018 – efekty
Bank Żywności w Elblągu
realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2018 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2018 – czerwiec 2019.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);
mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju),
cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
tłuszcze (olej rzepakowy),
dania gotowe (gołąbki w sosie pomidorowym).
Pomoc żywnościowa trafiła do 11 445 osób znajdujących się w trudnej sytuacji
życiowej z terenu województwa
warmińsko-mazurskiego i pomorskiego
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
528,1372 ton żywności;
99 429 paczek żywnościowych;
44 060 posiłków;
PODPROGRAM 2017 – efekty
Bank Żywności w Elblągu realizował Program Operacyjny Pomoc Żywnościowa Podprogram 2017 współfinasowany z Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym, którego celem było zapewnienie najuboższym mieszkańcom Polski pomocy żywnościowej oraz uczestnictwa w działaniach w ramach środków towarzyszących w okresie sierpień 2017 – czerwiec 2018.
Osoby potrzebujące otrzymały bezpłatnie artykuły spożywcze:
warzywne i owocowe (groszek z marchewką, fasola biała, koncentrat pomidorowy, buraczki wiórki, powidła śliwkowe);
mleczne (mleko UHT, ser podpuszczkowy dojrzewający),
mięsne (szynka drobiowa, szynka wieprzowa mielona, pasztet wieprzowy, kabanosy wieprzowe, filet z makreli w oleju),
cukier (cukier biały, miód wielokwiatowy),
tłuszcze (olej rzepakowy),
dania gotowe (gulasz wieprzowy z warzywami).
Współpracowaliśmy z 14 Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego.
Pomoc żywnościowa trafiła do 12 583 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej z terenu województwa warmińsko-mazurskiego oraz pomorskiego. Wydaliśmy osobom potrzebującym:
651,5447 ton żywności;
106 013 paczek żywnościowych;
54 466 posiłków;
W ramach Podprogramu 2017 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 100 warsztatów edukacyjnych, w których udział wzięło 1521 osób.
Rodzaje warsztatów:
Ekonomiczne – 32 spotkań dla 534 uczestników
Żywieniowe – 19 spotkań dla 375 uczestników
Kulinarne – 26 spotkań dla 218 uczestników
• Niemarnowanie żywności – 23 spotkań dla 394 uczestników
PODPROGRAM 2016 – efekty
W ramach POPŻ Podprogram 2016, który był realizowany w okresie sierpień 2016 – czerwiec 2017, skierowany do osób potrzebujących trafiły takie produkty jak: makaron jajeczny 5 kg, ryż biały 5 kg, herbatniki 2 kg, mleko UHT 9 l, ser podpuszczkowy dojrzewający 2,4 kg, groszek z marchewką 3,20 kg, fasola biała 3,20 kg, koncentrat pomidorowy 1,28 kg, powidła śliwkowe 1,20 kg, gulasz wieprzowy z warzywami 4,25 kg, filet z makreli w oleju 1,36 kg, szynka drobiowa 2,70 kg, szynka wieprzowa 0,3 kg, pasztet wieprzowy 0,16 kg, cukier biały 4 kg, olej rzepakowy 4 l.
Współpracowaliśmy z 14 Organizacjami Partnerskimi Lokalnymi z terenu województwa warmińsko-mazurskiego
Pomoc żywnościowa trafiła do 10 389 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Wydaliśmy osobom potrzebującym:
508,7352 ton żywności;
95 803 paczek żywnościowych;
51 951 posiłków;
W ramach Podprogramu 2016 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 191 warsztatów edukacyjnych, w których wzięło udział 2 158 osób.
Rodzaje warsztatów:
Ekonomiczne – 61 spotkań dla 706 uczestników
Żywieniowo-dietetyczne – 38 spotkań dla 401 uczestników
Kulinarne – 60 spotkań dla 505 uczestników
Niemarnowanie żywności – 32 spotkania dla 546 uczestników
PODPROGRAM 2015 – EFEKTY
W ramach POPŻ – Podprogram 2015, który był realizowany w okresie od maja 2015 do czerwca 2016 do osób potrzebujących trafiły takie produkty jak: mleko, ser podpuszczkowy, ser topiony, makaron świderki, ryż biały, kasza jęczmienna, płatki kukurydziane, kawa zbożowa, groszek z marchewką, koncentrat pomidorowy, dżem truskawkowy, mielonka wieprzowa, klopsiki w sosie własnym, cukier i olej rzepakowy.
Pomoc żywnościowa trafiła do 10 723 osób znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej.
Wydaliśmy osobom potrzebującym około 695 ton żywności, w tym 104 043 paczki oraz 732 posiłki.
W ramach Podprogramu 2015 realizowaliśmy również działania towarzyszące skierowane do osób korzystających z pomocy żywnościowej. W ramach tych działań przeprowadziliśmy łącznie 118 warsztatów.
Realizacja działań towarzyszących w Podprogramie 2015 :
Kulinarne połączone z niemarnowaniem żywności : 56 warsztatów
żywieniowo – dietetyczne : 27 warsztatów
edukacja ekonomiczna : 35 warsztatów
Łącznie w działaniach towarzyszących wzięło udział 1248 osób .