Menu

Tytuł Aktualności

Świąteczna Zbiórka Żywności

W najbliższy weekend - 25 i 26 listopada - w marketach spożywczych staną wolontariusze przy oznakowanych koszach na Świątecznej Zbiórce Żywności. Jak co roku od 26 lat z zebranych produktów przygotowane zostaną paczki świąteczne dla najuboższych polskich rodzin. Nadchodząca zima to stres dla wielu rodzin w Polsce. Rosnące ceny energii i węgla to wydatki, na jakie Polacy nie mogli się przygotować. Choć w naszym kraju mieszka obecnie ponad 30 tysięcy osób w kryzysie bezdomności, to nie tylko oni narażeni są na życie w zimnie i głodzie. Wiele starszych osób, emerytów i rencistów każdego dnia musi wybierać między jedzeniem a lekami. Według danych GUS (Głównego Urzędu Statystycznego) prawie 1,6 mln Polaków żyje w skrajnym ubóstwie, a aktualna sytuacja gospodarcza sprawia, że święta jawią się im w czarnych barwach. W tej sytuacji tegoroczna zbiórka żywności w sklepach ma szczególne znaczenie – mamy nadzieję, że wsparcie Banków Żywności sprawi, że wiele polskich rodzin borykających się z trudną sytuacją będzie mogła zasiąść przy świątecznie zastawionym stole. Przez ostatnie 2 postpandemiczne lata, Banki Żywności zebrały podczas Świątecznych Zbiórek Żywności ponad 350 ton produktów żywnościowych. Choć są to ilości znacznie mniejsze niż przed pandemią, to są tak samo ważne. Wszystkie produkty ze zbiórki trafiają do potrzebujących, dla których liczy się każda pomoc. Mamy nadzieję, że chociaż wszyscy płacimy wyższe ceny i rachunki, wielu ludzi zechce się podzielić z uboższymi współmieszkańcami. W Elblągu zbiórka będzie prowadzona w sieciach: Biedronka, Lidl, Stokrotka,, E.Leclerc, Kaufland, Carrefour, Va bank. Jak zwykle prosimy o wkładanie do koszy produktów przydatnych na święta: mąki, cukru, oleju, ryżu, konserw, kawy, herbaty, bakalii, słodyczy i innych produktów potrzebnych do przyrządzenia świątecznych posiłków. Nigdy nie wiadomo, komu z nas w jakimś trudnym momencie życia potrzebna będzie pomoc – a dobro zawsze wraca. Pomagajmy więc, póki możemy.


Konferencja o współpracy i niemarnowaniu żywności

W ramach wspólnego projektu trzech Banków Żywności działających w województwie warmińsko-mazurskim nasz elbląski Bank zorganizował konferencję pt. "Współpraca warunkiem sukcesu w zapobieganiu marnotrawstwu żywności". Konferencja odbyła się w Ratuszu Staromiejskim, a uczestniczyli w niej przedstawiciele organizacji pozarządowych, sieci handlowych, placówek oświatowych współpracujących z Bankiem Żywności, a gośćmi byli wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak, Przewodniczący Rady Miejskiej Antoni Czyżyk i Przewodnicząca Rady Powiatu Elbląskiego Genowefa Kwoczek. Konferencję rozpoczął wykład dr Henryka Gawrońskiego na temat Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Działalność Banku Żywności w Elblągu przedstawiła Teresa Bocheńska, a Jolanta Markiewicz z Banku Żywności w Olsztynie omówiła problem marnowania żywności w gospodarstwach domowych.


Ponowne Zapytanie ofertowe

W związku z brakiem ofert spełniających wszystkie warunki konkursu, Zarząd Banku Żywności w Elblągu ponownie ogłasza zapytanie ofertowe dotyczące zadania "Budowa hali magazynowej Banku Żywności w Elblągu wraz z zapleczem biurowo-socjalnym, infrastrukturą techniczną i zagospodarowaniem terenu”. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia oraz niezbędne załączniki znajdują się w zakładce "O nas". Termin składania ofert upływa w dniu 16 września 2022 r.


Przydział żywności na 1 osobę na miesiąc wrzesień 2022r.

Groszek z marchewką 1 szt., mleko UHT 2 l., szynka drobiowa 1 szt., filet z makreli w oleju 2 szt., cukier 1 kg. , olej 1 l. Łącznie na 1 osobę 5,04 kg.


Zapytanie ofertowe

Zarząd Banku Żywności składa zapytanie ofertowe dot. budowy nowego magazynu. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia oraz obowiązujące załączniki znajdują się w zakładce "O nas". Termin składania ofert: 31 sierpnia 2022 r.


Harmonogram wydawania żywności na miesiąc wrzesień 2022 r.

A,B,C,Ć,D,E,F,G - 12.09.2022 r. H,I,J,K, - 13.09.2022r. L,Ł,M,N,O - 14.09.2022 r. P,R,S - 15.09.2022 r. T,U,W,Y,Z,Ź,Ż - 16.09.2022 r. Termin wydawania dla odbiorców z UKR - 19.09.2022 r. Wydawanie żywności w godz. 9:00-13:30


Warsztaty w Przezmarku

Korzystając z pięknej pogody warsztaty kulinarne w Przezmarku razem z Pracownikami DPS zorganizowaliśmy na świeżym powietrzu. Apetyt dopisywał i dobry humor też. Zdjęcia w galerii.


Przerwa w wydawaniu żywności

Informujemy, że w miesiącu lipcu i sierpniu 2022 r. nie będzie wydawania żywności POPŻ 2014-2020 . Kolejne wydawanie ( obowiązują dotychczasowe skierowania ) będzie we wrześniu . O termin prosimy dowiadywać się w drugiej połowie sierpnia.


Przydział żywności na miesiąc czerwiec 2022 r.

Groszek z marchewką 3 szt., koncentrat pomidorowy 2 szt., powidła śliwkowe 1 szt., makaron świderki 4 szt., mleko UHT 1 l., filet w oleju z makreli 2 szt. Łącznie na 1 os.5,16 kg.


попередження проти торгівлі людьми